Eskalacja konfliktów w domu. Co robić?

Gdy pierwszy raz usłyszeliśmy o wirusie powodującym Covid-19, nie przypuszczaliśmy, w jak wielkim stopniu choroba ta wpłynie na nasze życie. Paraliż światowej gospodarki, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej i w końcu wielomiesięczne zamknięcie, spowodowały powstanie, lub nasilenie istniejących konfliktów w obrębie naszego lokum. To z kolei przełożyło się na popsucie relacji rodzinnych, w najlepszym razie doprowadzając jedynie do częstszych kłótni. W wielu rodzinach dochodziło do napięć o większym natężeniu. W skrajnych przypadkach zaś do stosowania przemocy. By poradzić sobie z podobnymi problemami, czasem nie wystarczy spokojna rozmowa. Często niezbędne jest skorzystanie z pomocy prawnej.

Rozmowa z radcą prawnym

Najprostszym i najbardziej rozsądnym, a zarazem najmniej inwazyjnym pomysłem jest szczera rozmowa. W pewnych sytuacjach nic nie zastąpi spotkania się przy stole i wyjaśnienia sobie wszystkich spornych kwestii. Być może rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Rozmowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wzajemne zarzuty i oskarżenia nie zburzyły jeszcze relacji, a jedynie ją nadszarpnęły. Drobne problemy łatwo da się rozwiązać na własną rękę. Gdy jednak konflikty eskalują, warto pójść o krok dalej.

Radca prawny w zakresie prawa rodzinnego

Zdarza się, że obie strony tak bardzo przekonują się nawzajem do swoich racji, że dojście do kompromisu nie jest możliwe. Im bardziej jedna strona naciska, tym bardziej druga staje okoniem. Wówczas z pomocą przychodzi mediator. Osoba niezależna, wybrana obustronnie, której zadaniem jest przyjrzenie się wszystkim argumentom. Z perspektywy kogoś z zewnątrz, niezaangażowanego emocjonalnie w konflikt, może ona tak pokierować rozmową, aby efekt i ostateczne porozumienie było dziełem obu skonfliktowanych stron, co eliminuje ewentualne kolejne zarzuty w przyszłości.

Pomoc prawna

Tam, gdzie sprawy zaszły za daleko, lub przyszłość rodziny w obecnym kształcie stoi pod znakiem zapytania konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy prawnika. Gdy mediator rozkłada ręce, a w dialogu nie ma postępu należy skorzystać z usług radcy prawnego w zakresie prawa rodzinnego. Swoją wiedzą i doświadczeniem będzie on dla nas solidnym wsparciem w tym niełatwym okresie, jakim jest podnoszenie się ze skutków pandemii.